Siatki tkane techniczne – co warto wiedzieć?

Siatki tkane techniczne – co warto wiedzieć?

Siatki tkane to materiał, który znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wśród klientów naszego sklepu są zarówno przedsiębiorstwa, jak i nabywcy prywatni, którzy wykorzystują siatki tkane nierdzewne lub ocynkowane do domowych projektów. Wyjaśniamy, czym dokładnie są siatki tkane, co je wyróżnia oraz na jakie kryteria zwrócić uwagę podczas zakupu.

Siatki techniczne tkane - co je wyróżnia?

Druty w siatkach tkanych przeplatają się ze sobą na wzór nitek w tkaninie. Ta technika pozwala uzyskać tzw. oczka, czyli dziury w kształcie kwadratu lub prostokąta. Na rynku dostępne są siatki tkane techniczne o oczkach, których wielkość nie przekracza milimetra, a nawet jednej dziesiątek milimetra. W naszym sklepie dostępna jest siatka tkana o oczku wielkości 26 mikronów, czyli 0,026 mm. Warto pamiętać, że im mniejsza wielkość oczek, tym więcej mieści się ich na centymetrze kwadratowym, przez co przejrzystość siatki jest niższa. Jest to szczególnie istotne, gdy potrzebna jest Ci siatka techniczna tkana, która ochroni np. okno przed szkodnikami, ale z drugiej strony nie może zaburzać widoczności.

Rodzaje siatek technicznych tkanych

Siatki tkane metalowe dzielą się między innymi ze względu na rodzaj splotu. Najpowszechniej wykorzystywana jest siatka nierdzewna tkana o splocie prostym, czyli jak sama nazwa wskazuje, druty są proste i splatają się ze sobą pod kątem prostym. Splot ten nazywany jest również płóciennym. Jeśli potrzebna Ci jest siatka techniczna tkana, która sprawdzi się np. do zabezpieczenia ruchomych części maszyny lub zależy Ci, żeby wyglądała efektownie, polecamy Ci siatkę karbowaną. Druty osnowy i wątku co prawda również przeplatane są pod kątem prostym, ale sam drut jest pokarbowany. Wpływa to na wytrzymałość całej konstrukcji. Siatka techniczna metalowa , która jest karbowana, jest bardziej odporna na wiatr, czy uderzenia. Nie odkształca się tak szybko, jak siatka ze splotem płóciennym, ponieważ energia uderzenia rozkładana jest na karby drutu. Ostatnim rodzajem splotu jest splot holenderski. Tego typu siatka techniczna wyróżnia się tym, że druty ułożone na tyle ściśle, że same oczka są ledwo widoczne, a cała siatka przypomina wiklinową plecionkę. W przeciwieństwie do poprzednich typów siatek, model o splocie holenderskim może posiadać różne grubości drutu osnowy i wątku.

Nierdzewne czy ocynkowane?

Oprócz rodzaju splotu, siatki tkane różnią się również materiałem, z którego zostały wykonane. Dostępne są siatki miedziane, mosiężne, czy wykonane z fosforobrązu. Zwykle jednak Klienci zastanawiają się, czy inwestować w siatkę nierdzewną, czy pozostać przy nieco tańszej ocynkowanej. Wybór powinien zostać dokonany przez pryzmat przyszłego zastosowania. Siatka techniczna ocynkowana posiada specjalną powłokę, która chroni ją przed korozją. Powłoka może jednak ulec uszkodzeniu, dlatego jeśli szukasz siatki na lata lub do użytku zewnętrznego, rekomendujemy wybór siatki wykonanej ze stali nierdzewnej. Chrom, który zapewni antykorozyjność, wtopiony jest w resztę surówki, dzięki czemu uszkodzenie powłoki nie wpływa negatywnie na właściwości drutu.

Gdzie znajdą zastosowanie siatki tkane techniczne?

Siatka tkana ze stali nierdzewnej wykorzystywana jest do ochrony domu przed gryzoniami, do budowy zagrody dla drobnych zwierząt hodowlanych. Wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, pszczelarskim, paliwowym, chemicznym, czy budowlanym. Siatka tkana wielokrotnie znajduje zastosowanie jako siatka filtracyjna, czy siatka do przesiewania. Zabezpiecza się nią również części ruchome maszyn, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Siatka tkana to uniwersalny materiał, po który sięgają nawet artyści!