Domki modułowe - jak je zabezpieczyć przed gryzoniami?

Domki modułowe - jak je zabezpieczyć przed gryzoniami?

Domki modułowe z roku na rok zyskują na popularności. Ich budowa trwa znacznie krócej niż tradycyjne murowanie domu od podstaw. Dzięki temu inwestorzy mogą ustrzec się podwyżek cen, których nie unikną Ci, którzy decydują się na kilkuletnią budowę. I choć domki modułowe całoroczne wyróżniają się ogromną precyzją składania elementów, to i tak istnieje ryzyko, że do takiego domu dostaną się gryzonie. Sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Zabezpieczenie modułowych domków przed gryzoniami

Myszy, szczury, kuny domowe – te gryzonie niezwykle często odwiedzają gospodarstwa domowe, a gdy już dostaną się do środka, niechętnie opuszczają ciepłe, pełne jedzenia poddasza, strychy i garaże. Zamieszkują zarówno domki drewniane modułowe, jak i te wykonane z keramzytobetonu, czy paneli SIP. Do ochrony domku przed tymi szkodnikami najlepiej sprawdzą się siatki metalowe przeciw gryzoniom. Aby skutecznie chronić dom przed myszami, czy szczurami należy bowiem odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób gryzonie dostają się do wnętrza domu. Montaż siatki przeciw gryzoniom pozwoli zabezpieczyć wszelkie otwory wentylacyjne, kominy, czy szpary, które wybierają myszy, czy szczury. Warto pamiętać, że gryzonie mogą swobodnie poruszać się po ścianach budynku, jeśli nie są one zbyt śliskie.

Siatka przeciw gryzoniom do domków modułowych

Zwykła siatka metalowa na gryzonie zamontowana we wszelkich szparach, czy wylotach zewnętrznych z pewnością rozwiąże problem, zabezpieczając dom przed nowymi osobnikami. Wiele osób zastanawia się, dlaczego modułowe domki posiadają szpary w okolicach powierzchni dachowych, w końcu ich produkcja odbywa się w warunkach fabrycznych, więc każda płyta powinna być perfekcyjnie wykończona. Nadal jednak za składanie płyt na miejscu odpowiadają ludzie, którzy mają prawo popełniać błędy. Poza tym dom modułowy nie może być w pełni szczelny, konieczna jest minimalna wentylacja, pozostaje również kwestia rozszerzalności cieplnej materiałów wykorzystanych do produkcji takiego domku.

Czy montaż siatki przeciw gryzoniom zabezpieczy domek modułowy?

Jeśli mieszkasz w okolicach lasów lub pól, Twój domek modułowy szczególnie narażony jest na wizyty myszy, czy kun. Siatka zabezpieczająca przed gryzoniami powinna być zatem zamontowana jak najwcześniej, jeszcze zanim pojawi się pierwszy gryzoń. Wybierając siatkę, koniecznie weź pod uwagę wielkość oczek – powinna być ona dostosowana do wielkości gryzoni, przed którymi chcesz ochronić swoją posesję (pamiętaj, że młode, mniejsze osobniki gatunku również nie mogą przecisnąć się przez siatkę). Siatka przeciw gryzoniom powinna zostać wykonana ze stali nierdzewnej – tylko taki materiał gwarantuje trwałość i wytrzymałość zabezpieczenia. Unikaj stali ocynkowanej, ponieważ nadgryziona przez myszy, szczury, czy kuny miejscowo traci swoje właściwości antykorozyjne, przez co może skruszeć.

Czy siatka rozwiąże problem z gryzoniami?

Siatka ochronna przeciw gryzoniom zamontowana w szparach, otworach wentylacyjnych, czy szczelinach skutecznie uniemożliwi szkodnikom swobodny dostęp do wnętrz domku. Pamiętaj jednak, że zachętą dla gryzoni są również uchylone drzwi, czy okna. Je również możesz zewnętrznie zabezpieczyć siatką o bardzo wysokim współczynniku prześwitu. Jeśli jednak nie chcesz, by Twoje okna choć w najmniejszym stopniu przesłaniała siatka przeciw szczurom, zadbaj o to, by Twój dom nie był zbyt „gościnny” wobec gryzoni. Śmieci powinny być szczelnie zamknięte, szczególnie odpady bio. Świetnie sprawdza się obecność w domu kota, który jako zwierzę zadba o swoje terytorium i swoją aktywnością skutecznie odstrasza myszy, szczury, czy kuny.