Efektywne czyszczenie zbóż - rola siatek w wialniach

Efektywne czyszczenie zbóż - rola siatek w wialniach

Jednym z najważniejszych etapów obróbki zboża jest jego oczyszczanie. Proces ten ma bezpośredni wpływ na jakość produktu końcowego, dlatego też powinien być przeprowadzony starannie i dokładnie. Skuteczne czyszczenie ziaren i oddzielanie ich od plew czy innych pozostałości umożliwiają sita do wialni, w których roli doskonale sprawdzi się siatka tkana! Sprawdź, jak wygląda proces i dlaczego warto wybrać materiały wysokiej jakości.

Siatki do wialni – dlaczego oczyszczanie zboża jest istotne?

Zboża, które trafiają do kombajnu podczas zbiorów, są zwykle mocno zanieczyszczone. Do maszyny dostają się resztki roślin, strąki czy nasiona chwastów, a także zanieczyszczenia mineralne, w postaci piasku, grudek ziemi i drobnych kamieni. Ich obecność znacznie zmniejsza wydajność procesu suszenia ziaren – podwyższona wilgotność może prowadzić do rozwoju patogenów i grzybów. Aby temu zapobiec, należy je odpowiednio oczyścić – wykorzystuje się do tego separator powietrzny, który posiada zamontowane sito do wialni. Siatki do wialni mają za zadanie rozdzielić dobre ziarno od uszkodzonego czy innych zanieczyszczeń. Dzięki temu można poprawić jakość końcowego produktu. W roli tej doskonale sprawdzi się zarówno siatka tkana nierdzewna, jak i siatka tkana ocynkowana. Oba rozwiązania wykazują cechy, które sprawiają, że separacja cząstek będzie efektywna.

Wialnie i sita do wialni - działanie

Wialnia (separator powietrzny) to specjalna, zaawansowana maszyna rolnicza, która wykorzystuje strumienie powietrza do oddzielania cięższych ziaren od lżejszych zanieczyszczeń roślinnych lub mineralnych. W jej wnętrzu zamontowane są sita wialni o różnych rozmiarach oczek, dzięki czemu nie tylko skutecznie oczyszczają ziarno, ale także pozwalają na jego sortowanie na podstawie rozmiaru i wagi. To właśnie sita do wialni zboża bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia jakości i czystości ostatecznego produktu! Siatki tkane metalowe dedykowane rolnictwu, które znajdziesz na naszej stronie, dostępne są w różnych konfiguracjach i rozmiarach, dlatego też z łatwością dopasujesz wybrany model do indywidualnych potrzeb.

Siatka tkana ocynkowana jako sito do wialni

Siatka na sita do wialni produkowana jest z różnych materiałów, których rodzaj zależy od wymagań przedsiębiorstwa. Dużą popularnością cieszą się siatki ocynkowane! Dzięki pokryciu ich warstwą cynku wykazują dobre właściwości antykorozyjne i wysoką wytrzymałość. Niestraszne im także działanie czynników zewnętrznych, metali alkalicznych czy kwasów. Doskonale sprawdzi się do przesiewania czy separacji zboża od innych, niepożądanych składników, ale znajduje również zastosowanie jako materiał filtracyjny, zabezpieczenie przed gryzoniami, a nawet w budowie klatek i wolier dla zwierząt!

Siatka tkana nierdzewna w roli sita wialni

W roli sita do wialni doskonale poradzi sobie również siatka tkana metalowa wykonana ze stali nierdzewnej. Materiał ten posiada świetne właściwości – podobnie jak stal ocynkowana wykazuje odporność na korozję i warunki atmosferyczne, działanie kwasów oraz ciepła. Siatki nierdzewne dostępne są na naszej stronie w przeróżnych rozmiarach oczek, dzięki czemu wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem. Im drobniejsze i gęstsze oczka, tym mniej zanieczyszczeń pozostanie w zbożu, co pozwoli na bardzo efektywne oczyszczenie produktu i zwiększenie jego jakości. Te o większej szerokości sprawdzą się do wstępnego czyszczenia ziarna i oddzielenia go od większych elementów. Siatka tkana nierdzewna nadaje się również do wykorzystania w innych dziedzinach - na przykład w przemyśle, budownictwie, a nawet architekturze!

Sita do wialni są jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania ziaren, dlatego też warto w nie zainwestować. W naszym sklepie znajdziesz rozwiązania najwyższej jakości, które pomogą Ci w realizacji projektu i posłużą Ci przez długi czas!