Siatki tkane - splot holenderski
Siatki tkane filtracyjne splot Holenderski
Siatki o splocie holenderskim stanowią dobrą alternatywę dla siatek plecionych. Dzięki dużej wytrzymałości na ciśnienie przy stosunkowo niewielkiej retencji jest to idealny materiał do filtrowania. Aby uzyskać takie właściwości siatka jest pleciona z dwóch ciasno przylegających do siebie drutów o różnej średnicy. Siatki o splocie holenderskim nie mają typowych oczek (z tego powodu często spotykane pod nazwą - siatki „bezooczkowe”) Powierzchnię filtrującą stanowią wolne przestrzenie, które powstały podczas oplatania drutów osnowy przez druty wątka lub odwrotnie.
Siatka filtracyjna o splocie holenderskim zapewnia doskonałe właściwości filtracyjne dla szerokiego zakresu zastosowań, w tym ciśnieniowych, paliwowych i płynnych filtrów dla przemysłu lotniczego, petrochemicznego, farmaceutycznego, górniczego i oczyszczania ścieków. Siatka te charakteryzuję się wysoką wytrzymałością mechaniczną, wykazuje niezwykle wysoką odporność na działanie fizyczne i chemiczne.
Siatki o splocie holenderskim można podzielić wg. sposobu tkania na:
Siatki holenderskie o splocie prostym (eng. Plain Dutch Weave)
Siatka holenderska o splocie prostym jest używana głównie jako tkanina filtracyjna. Ten rodzaj tkaniny ma grubszy drut osnowy, który zapewnia wytrzymałość na rozciąganie oraz drobniejszy drut wątku, które są ciasno splecione, tworząc cienki otwór do filtrowania.
Siatka o tym splocie to idealna tkanina filtracyjna o bardzo zwartej i wytrzymałej konstrukcji.
Splot ten używany jest do oddzielania ciał stałych i klarownej filtracji cieczy, podobnie jak przy czyszczeniu paliw lub cieczy hydraulicznych lub w uzdatnianiu wody w przemyśle chemicznym, górnictwie.
Rys 1. Rzut: siatka holenderska splot prosty.
Charakterystyka siatki:
- filtracja i oddzielanie produktów płynnych i szlamowych.
- większa stabilność mechaniczna.
- Grubszy drut wątka zwiększa wytrzymałości na rozciąganie.
- drut osnowy cieńszy jak drut wątku
- minimalne straty ciśnienia podczas filtracji
- duża powierzchnia flitująca
Siatki tkane splot holenderski (splot prosty):
Siatki holenderskie o splocie skośnym (eng. Twilled Dutch Weave)
Siatki holenderskie o splocie skośnym ( eng. Twilled Dutch Weave) oferują jeszcze większą wytrzymałość i lepsze parametry filtracji niż siatki holenderskie o splocie prostym. Ze względu na drobniejsze otwory splot typu Twill może obsługiwać większe obciążenia niż splot prosty.Druty wątku przepuszczane są nad i pod dwoma drutami osnowy zapewniając szczelny, dokładny filtr ze zwężającymi się otworami. Proces tkania pozwala na użycie bardzo drobnych drutów, do wielkości mikronów.
Rys 2. Rzut: siatka holenderska splot skośny.
Siatki tkane splot holenderski (splot skośny):
Charakterystyka / zastosowanie
- lepsza wydajność filtrowania
- większa wytrzymałość na rozciąganie
- może być używany do filtrowania ultra-drobnych produktów
- o wiele bardziej stabilna struktura
Siatki holenderskie o splocie odwróconym (eng. Reverse Plain Dutch Weave)
Jest to połączenie siatki holenderskiej o splocie prostym i skośnym. Proces tkania pozwala na użycie bardzo drobnych drutów, tworząc siatki filtracyjne do zastosowań w gazie i cieczach.
Siatka holenderska o splocie odwróconym tkana jest z dwóch rozmiarów drutów. W porównaniu do splotu skośnego i prostego ma grubszy drut osnowy , natomiast drut wątka jest cieńszy. Cieńsze druty są plecione ciasno, zapewniając szczelność i bardzo dobre parametry filtrowania. Grubszy drut zapewnia wytrzymałość siatki. Głównymi zastosowaniami tej siatki drucianej są filtracja i oddzielanie produktów płynnych i szlamowych.
Rys 3. Rzut: siatka holenderska splot odwrócony
Siatki tkane splot holenderski (splot odwrócony):
.
Kategorie bloga