
Siatka pleciona a siatka zgrzewana – kluczowe różnice
Siatki metalowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale również w sferze prywatnej. Rodzaj siatki uzależniony jest m.in. od celu, w jakim ma zostać użyta. Do najpopularniejszych rozwiązań należy siatka metalowa zgrzewana, a także pleciona. Poznaj właściwości oraz różnice, które dzielą te dwa rodzaje siatek i wybierz, która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie.
Siatka pleciona – charakterystyka
Siatka pleciona, zwana również tkaną, zbudowana jest z przekładanych naprzemiennie przez siebie drutów. Powstaje ona za pomocą specjalnego krosna, które zapewnia dokładność i precyzję na najwyższym poziomie. Jej przeznaczenie uzależnione jest od rozmiaru oczek – w ofercie producenta Arpem Steel znajdują się siatki o różnych rozmiarach, zaczynających się już od 0,0010 mm. Siatka pleciona stalowa może być wykorzystywana jako sito w branży chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej, a także w przemyśle budowlanym czy górniczym. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego powstała siatka. Największą popularnością cieszy się siatka pleciona nierdzewna, która z racji na swoje odporności na uszkodzenia oraz korozję, może być wykorzystywana zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Siatka tkana ze stali nierdzewnej, z powodu swoich właściwości, może również służyć jako siatka studniarska, która chronić będzie pompę wody przed różnymi obiektami, które mogłyby uszkodzić drogie urządzenie. W ofercie sklepu znajdują się również siatki plecione wykonane ze stali ocynkowanej, miedzi, fosforobrązu oraz mosiądzu. Każda z nich może mieć inne zastosowanie.
Siatka zgrzewana – co ją wyróżnia?
Drugim rodzaje siatek metalowych są siatki zgrzewane. Powstają one poprzez połączenie ze sobą przecinających się drutów pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób wytwarza się siatka, która posiada oczka w kształcie kwadratów lub prostokątów. Siatki zgrzewane różnią się od tkanych nie tylko sposobem powstania, ale również wielkością oczek – te zaczynają się od 5,72 mm, ale mogą wynosić nawet 19 mm. Z tego powodu różnić się może również zastosowanie, jakie oferuje siatka stalowa zgrzewana. Oprócz tego, że również może służyć jako siatka filtracyjna (do innych materiałów), to popularnym zastosowaniem tej siatki są również klatki i woliery dla różnego rodzaju zwierząt. Ich celem jest zatem zabezpieczenie hodowli przed rozprzestrzenianiem się, a także drapieżnikami, np. lisami, które często polują na kury. Podobnie jak w przypadku siatek tkanych, istotne znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest siatka. Siatka zgrzewana z ocynku sprawdzi się w zastosowaniach wewnętrznych, gdzie może służyć jako zabezpieczenie maszyn budowlanych lub boczna ściana regału. Z kolei siatka zgrzewana ze stali nierdzewnej sprawdzi się podczas zastosowań zewnętrznych.
Siatka zgrzewana czy pleciona – od czego zależy wybór?
Wybór pomiędzy siatką zgrzewaną i tkaną jest uzależniony od przeznaczenia. Nieco generalizując – siatki te mogą mieć podobne zastosowanie, wiele zależy jednak od szczegółów. Obie mogą służyć jako siatki filtracyjne, ale różnica będzie tkwić w przesiewanym materiale oraz potencjalnych zanieczyszczeniach, które ma oddzielić. Siatki tkane mogą posiadać mniejsze oczka niż siatki zgrzewane. Te drugie cechować może z kolei większa elastyczność, która sprawia, że nadaje się ona do budowy wolier. Największa różnica w zastosowaniu tkwi jednak w materiale, z którego powstają siatki, ponieważ innym zastosowaniem cechować się będzie stal nierdzewna, stal ocynkowana, a także siatki wykonane z innych metali.
Polecane wpisy blogowe
Siatka zgrzewana - główne zastosowania
Siatka tkana, siatka pleciona - obliczanie parametrów