Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej w budownictwie
W naszej ofercie znajdują się trzy rodzaje siatek: siatka tkana, siatka zgrzewana oraz siatka cięto-ciągniona. Z racji na swój charakterystyczny sposób wykonania, siatka cięto-ciągniona znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych miejscach, gdzie spełnia wiele zadań. Może być znana również jako siatka architektoniczna – z racji na swoje szerokie zastosowanie w budownictwie oraz architekturze. Dowiedz się więcej o tym rodzaju siatek metalowych!
Charakterystyka siatki cięto ciągnionej
Siatki cięto ciągnione różnią się od tkanych i zgrzewanych między innymi sposobem produkcji, ponieważ siatki tkane i zgrzewane wytwarzane są z metalowych drutów, które są plecione (w przypadku tkanych) lub punktowo łączone (w przypadku zgrzewanych). Z kolei wersja cięto ciągniona powstaje z blachy stalowej, która jest jednocześnie rozciągana i nacinana, w wyniku czego powstaje charakterystycznie zbudowana siatka w romby. Taki sposób produkcji pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego materiału, ponieważ wykorzystywane jest przy nim 100% blachy – z 1 m blachy powstać może nawet 3 m siatki. Wynikają z tego właściwości siatki cięto ciągnionej, czyli wytrzymałość, trwałość, ale także estetyczny wygląd oraz funkcjonalność. Parametry te są zasługą również materiału, z jakiego produkowana jest siatka. Stal nierdzewna jest wytrzymała oraz odporna na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, w wyniku których powstaje wilgoć. Stal ocynkowana również jest wysokiej jakości materiałem, jednak jej właściwości antykorozyjne mogą zostać utracone w wyniku mechanicznego zniszczenia warstwy cynku, która ma chronić stal. Z tego powodu elementy wykonane z tego materiału lepiej stosować w wewnętrznych przestrzeniach, gdzie mogą tworzyć np. sufit podwieszany z siatki cięto ciągnionej.
Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej w branży budowlanej
Siatka cięto-ciągniona znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Jedną z nich jest budownictwo, gdzie taka siatka może pełnić różnorodne role z racji na swoje właściwości oraz estetyczny wygląd. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana przez architektów tworzących nowoczesne i futurystyczne budynki oraz wnętrza. Coraz częściej pojawiającym się elementem jest balustrada z siatki cięto ciągnionej, którą cechuje stabilność i wytrzymałość, a jej dodatkowym atutem jest przejrzystość. Innym popularnym wyrobem architektonicznym jest również sufit z siatki cięto ciągnionej, który, choć jest stosowany również w prywatnych przestrzeniach, częściej spotykany jest w miejscach użytku publicznego, takich jak galerie handlowe, muzea, czy biura. W kontekście budownictwa zewnętrznego dużą popularność zyskały elewacje z siatki cięto ciągnionej, które mogą wyglądać w bardzo zróżnicowany sposób ze względu na trójwymiarowy efekt, którym charakteryzuje się ten rodzaj produktu. Daje to duże pole do popisu dla wszystkich architektów, którzy dążą do oryginalności swoich projektów. Panele z siatki cięto ciągnionej mogą mieć różne wzory, dzięki czemu mogą się istotnie od siebie różnić.
Zalety stosowania siatki cięto ciągnionej w budownictwie
Stosowanie tego rodzaju produktów niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania jej jako środka przeciw gryzoniom, takim jak szczury, myszy czy nornice, którym za pomocą siatki blokuje się możliwość dostania się do wentylacji. Balustrada z siatki cięto ciągnionej cechuje się wytrzymałością i stabilnością, dzięki czemu zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku gwarantuje bezpieczeństwo na odpowiednim, wysokim poziomie. Z kolei elewacje z siatki cięto ciągnionej charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również zapewniają odpowiednią wentylację budynku. Dodatkowo tak wykonana elewacja odstrasza ptaki przed zakładaniem gniazd.
Polecane wpisy blogowe
Siatka cięto-ciągniona - właściwości i zastosowania
Zastosowanie siatki przeciw gryzoniom - skuteczny sposób na ochronę przed intruzami