Do czego służą siatki herpetologiczne?

Do czego służą siatki herpetologiczne?

W klimacie naszego kraju powszechnie występują niektóre gatunki węży, żab, ropuch, jaszczurek czy żółwi. Można się z nimi spotkać np. na leśnych terenach podmokłych. W poszczególnych sezonach niektóre z nich mogą znaleźć się blisko siedlisk ludzkich, w tym na drogach. Zdarza się, że przechodzą one przez ruchliwe trasy całymi grupami. Niekiedy udaję się na asfalt również dla ogrzania swojego ciała. W celu ochrony tych gatunków zwierząt stosuje się siatki herpetologiczne – zobacz, w jaki sposób ich używać oraz jakie produkty wybrać.

Czym jest siatka herpetologiczna?

Ogrodzenia herpetologiczne swoją nazwę zawdzięczają herpetologii, czyli działowi zoologii, którego zadaniem jest badanie płazów oraz gadów. Cechą charakterystyczną dla tych organizmów są migracje dużymi grupami, nasilające się w szczególności w deszczowe dni wiosną i latem. Istotnym problemem, który negatywnie wpływa na ich liczebność, jest pojawianie się na ich trasie ruchliwych dróg, przez co wiele zwierząt ginie pod kołami rozpędzonych samochodów. Jego skutecznym rozwiązaniem są siatki herpetologiczne. Służą jako płotki naprowadzające dla płazów oraz innych niewielkich zwierząt. Stosuje się je, aby niemożliwe było przejście osobników na dany teren lub też w celu wyznaczenia bezpiecznej dla nich ścieżki, którą mogą dostać się na drugą stronę ulicy bądź w inne odpowiednie dla ich bytowania miejsce.

Gdzie jest stosowana siatka żabianka?

Siatki na płazy znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przestrzeni publicznej w miejscach ogólnodostępnych, jak też w przestrzeniach prywatnych. Wyznacza się nimi ciągi komunikacyjne dla zwierząt biegnące wzdłuż dróg. Można stosować je zarówno jako indywidualne instalacje, jak też jako część konstrukcji płotów, ponieważ łatwo spoić je z już istniejącymi obiektami. W przestrzeni publicznej montuje się je przy rowach czy na nasypach. Płotek herpetologiczny sprawdza się również do odgrodzenia otworów, którymi płazy mogłyby dostać się do budynków prywatnych. Skutecznie zabezpieczą luki w elewacji i uniemożliwiają zwierzętom zadomowienie się np. w piwnicach.

Siatka do ochrony płazów - właściwości

Aby siatka żabianka spełniała swoją funkcję, należy wybrać produkt o odpowiedniej jakości oraz parametrach. Warto zdecydować się na zakup modeli ze stali nierdzewnej AISI 304. To materiał o optymalnej jakości, wytrzymałości, a także cenie. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć. Dzięki temu może być stosowany na zewnątrz, bez ryzyka zniszczenia pod wpływem warunków atmosferycznych. Ogrodzenie dla płazów wykonane z niego będzie również cechować się odpowiednią elastycznością, dzięki czemu nie będzie stanowić zagrożenia dla zwierząt – nie popęka i nie porani ich.

Siatka do ochrony płazów powinna również być dostosowana do danego gatunku pod względem wielkości oczek. Płazy oraz węże są zwierzętami stosunkowo małymi, więc niezbędny jest wybór modeli gęstych siatek, o mniejszej wielkości oczka. Dzięki temu zwierzęta nie przecisną się przez otwory na powierzchni zabezpieczenia. Warto podkreślić również, że siatki ze stali nierdzewnej do ochrony płazów (https://siatkitkane.com.pl/siatka-herpetologiczna-na-plazy-i-gady-oczko-5mm-drut-08mm-szer-800mm.html) są produktem łatwym w montażu, a także ewentualnym demontażu, więc w razie potrzeby można zastosować je również w innym miejscu.

Polecane wpisy blogowe

Siatki przeciw owadom i gryzoniom
Siatki zabezpieczające przed ptasią grypą w gospodarstwach rolnych