Filtry tłuszczowe - czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Filtry tłuszczowe - czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Okap kuchenny to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Pozwala on na szybkie oczyszczenie powietrza z oparów powstających w trakcie gotowania, zapobiegając tym samym powstawaniu grzybów, pleśni oraz uszkodzeniom zabudowy meblowej spowodowanych działaniem wilgoci. Na budowę okapu składa się kilka elementów, wśród których największy wpływ na jego funkcjonalność i prawidłowe działanie ma filtr tłuszczowy. Wyjaśniamy, jak działają owe filtry, jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji oraz gdzie znajdują zastosowanie!

Czym są filtry tłuszczowe?

Filtr tłuszczowy, ze względu na funkcję, jaką pełni, to jeden z najważniejszych elementów składowych okapu. Jego głównym zadaniem jest wyłapywanie pary wodnej, cząstek tłuszczu i tzw. mgły olejowej, a więc, ogólniej mówiąc, wstępna filtracja powietrza. Z wyglądu przypomina kratkę i umieszcza się go w dolnej części okapu. Filtr przeciwtłuszczowy może być wykonany z różnych materiałów - na rynku najczęściej spotkać można:

·         filtr tłuszczowy metalowy - wyposażony w metalowe, kilkuwarstwowe siatki filtracyjne (aluminiowe bądź nierdzewne) o drobnym splocie, umieszczane w ramce z blachy ocynkowanej lub aluminiowej. Usuwa cząsteczki tłuszczu, bakterie i drobnoustroje oraz niewielkie zabrudzenia. Filtr tłuszczowy metalowy to filtr wielokrotnego użytku, który można bez problemu czyścić ręcznie lub w zmywarce.

·         Filtr węglowy - to niezbędny element okapów działających w trybie pochłaniacza, który umieszcza się za filtrem metalowym. Służy do pochłaniania zapachów, pary wodnej i wilgoci. Nie można go czyścić, więc po upływie określonego czasu konieczna jest jego wymiana.

Na rynku dostępne są także jednorazowe filtry tłuszczowe, wykonane z włókniny, fizeliny, akrylu czy papieru. Pełnią one funkcję dodatkowej warstwy filtracyjnej i nie powinny być stosowane samodzielnie - podobnie jak w przypadku modeli węglowych należy zamontować je nad filtrem metalowym.

Zastosowanie filtrów tłuszczowych

Ze względu na to, że filtry tłuszczowe są niezbędnym elementem okapów kuchennych, znajdują zastosowanie w każdej kuchni. Wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych, lokalach gastronomicznych, szpitalach, hotelach oraz we wszystkich miejscach wyposażonych w kuchenkę gazową, elektryczną czy indukcyjną. Niektóre przystosowane do tego modele używa się również do montażu w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacjach. Są to zawsze filtry metalowe tłuszczowe, które pełnią wówczas rolę bariery przed tłuszczami, piaskiem, kurzem, farbą i tym podobnych zanieczyszczeń.

Siatki w filtrach tłuszczowych

Na skuteczność filtracji powietrza w okapie niebagatelny wpływ mają siatki do filtrów. To właśnie one zapobiegają dostawaniu się cząsteczek tłuszczu czy innych zabrudzeń do wnętrza okapu, przedłużając tym samym jego żywotność. Do ich produkcji wykorzystuje się aluminium bądź stal nierdzewną, czyli materiały odporne na korozję i działanie wilgoci. Mimo, iż metale te wykazują podobne właściwości i skuteczność w oczyszczaniu powietrza, różnią się od siebie stopniem wytrzymałości. Warto mieć na uwadze, że siatka do filtra tłuszczowego wykonana ze stali nierdzewnej jest trwalsza oraz wykazuje wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż metalowa. Z tego powodu lepiej sprawdzi się w zastosowaniach gastronomicznych i miejscach, gdzie kuchenka gazowa jest intensywnie eksploatowana. Warto jednak pamiętać o jej regularnym czyszczeniu - zachowanie filtra w czystości zniweluje bowiem konieczność jego wymiany.

Zajmujesz się produkcją filtrów przeciwtłuszczowych i szukasz wysokiej klasy siatek metalowych? Skontaktuj się z nami! Oferowane przez nas produkty cechują się doskonałą jakością wykonania, są także dostępne w wielu wariantach o różnym wymiarze oczek i grubości drutu. Dzięki temu z pewnością znajdziesz rozwiązanie odpowiadające Twoim wymaganiom!

Polecane wpisy blogowe

Siatka metalowa o drobnych oczkach - do czego się przyda?
Siatka tkana, siatka pleciona - obliczanie parametrów