Siatki zabezpieczające przed ptasią grypą w gospodarstwach rolnych

Siatki zabezpieczające przed ptasią grypą w gospodarstwach rolnych

Od wielu lat jednym z głównych zagrożeń dla profesjonalnych hodowli i gospodarstw rolnych jest ryzyko pojawienia się wśród zwierząt ptasiej grypy. To ostra choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się głównie wśród ptactwa, sporadycznie przenosząc się na inne gatunki, a także ludzi. Pierwsze przypadki w naszym kraju odnotowano w 2006 roku i od tamtej pory co jakiś czas temat choroby powraca do świadomości społecznej za sprawą pojawienia się nowych ognisk. Przekonaj się, w jaki sposób w ochronie przed ptasią grypą, a także już po jej pojawieniu się w hodowli może pomóc siatka zabezpieczająca przed ptakami.

Dlaczego ptasia grypa stanowi zagrożenie dla gospodarstwa?

Ptasia grypa jest chorobą w szczególności groźną dla drobiu hodowlanego, w dużo mniejszym stopniu oddziałującą na dziko żyjące gatunki. Objawia się z reguły po okresie 3-5 dni od zakażenia, a jej charakterystyczne symptomy to spadek aktywności ptaków, brak apetytu, niemożność produkcji jaj, biegunka, czy silne łzawienie i kichanie. Zdarza się jednak, że do śmierci zwierząt dochodzi nawet nagle, bez wcześniejszej widoczności jakichkolwiek objawów. Jest stosunkowo niegroźna dla ludzi, ponieważ daje symptomy podobne do zwykłej grypy, a do zarażenia się dochodzi niezwykle rzadko. Są jednak gatunki, u których śmiertelność w poszczególnych hodowlach oraz na konkretnych obszarach może dochodzić nawet do 100%, a należy do nich popularny w naszym kraju drób hodowlany – kury i indyki. Oprócz tego bardzo podatne na ptasią grypę są bażanty, perliczki, przepiórki, nieco mniej kaczki oraz gęsi. Hodowcy w wyniku ptasiej grypy mogą zatem tracić nawet całe stada i efekty swojej wymagającej pracy. Nawet, jeśli śmiertelność nie osiąga 100%, hodowane stada po pojawieniu się wirusa są poddawane utylizacji. Jeśli chcesz uniknąć tych przykrych skutków w swojej hodowli, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie, a do tego przydadzą się plecione siatki, czy siatki zgrzewane nierdzewne  (oczko 8-15 mm, drut 0,8-1,5 mm).

Jak zabezpieczyć hodowlę przed ptasią grypą?

Siatka do ochrony przed ptakami w przypadku ptasiej grypy może być przydatna w dwojaki sposób. Po pierwsze, popularnym środkiem prewencji jest ograniczenie kontaktu drobiu z dzikim ptactwem, które również przenosi wirusa. Konieczny krok to zatem właściwa ochrona obszaru, na jakim znajdują się hodowane osobniki. Doskonałe zabezpieczenie przed ptakami stanowi właśnie siatka odgradzająca hodowlę. Nawet lokując gospodarstwo w miejscu rzadko uczęszczanym przez dzikie gatunki, nie masz stuprocentowej pewności, że ptactwo nie pojawi się w okolicy, więc niezbędny jest środek, który fizycznie uniemożliwi potencjalny kontakt.

Drugim działaniem w przypadku ptasiej grypy, przy którym niezbędne okazują się siatki przeciw ptakom, jest natychmiastowa izolacja już zakażonych zwierząt. Odgradzając chore osobniki, być może będziesz w stanie uratować pozostałe części hodowli, a utylizacja będzie konieczna jedynie w przypadku konkretnych grup ptaków, które znajdowały się na określonym obszarze. Może być zatem przydatna do ochrony przed ptakami z zewnątrz hodowli, lecz też wewnątrz niej.

Jaką siatkę wybrać do ochrony przed ptasią grypą?

Jaka siatka do ochrony przed ptakami sprawdzi się najlepiej w walce oraz prewencji przed ptasią grypą? Szeroką ofertę odpowiednich produktów znajdziesz w sklepie Arpem Steel. Siatki tkane oraz zgrzewane nierdzewne sprzedawane na metry pozwolą Ci zarówno zorganizować funkcjonalną przestrzeń do hodowli, jak też zabezpieczyć wszelkie miejsca i szczeliny, którymi dzikie ptactwo mogłoby się do niej dostać. Warto wybrać modele ze stali nierdzewnej, aby stworzona ochrona przed ptakami była bardziej wytrzymała mechanicznie, a także odporna na warunki atmosferyczne. Ponadto zwróć uwagę na wielkość oczka siatki i dopasuj je do wielkości hodowanych gatunków. Siatki zgrzewane o oczku ok. 2,5 cm zaleca się do materiału ogrodzeniowego dla kur, indyków, czy gęsi. Do praktycznego hodowania większych gatunków konieczne będą odpowiednio większe wymiary.

Polecane wpisy blogowe

Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?
Możliwości wykorzystania siatki hodowlanej
Siatka stalowa nierdzewna w ochronie środowiska