Czym są siatki studniarskie?
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz działek decyduje się na stworzenie własnej studni głębinowej. Dodatkowe źródło wody jest zabezpieczeniem przed awariami, a także może przyczynić się do obniżenia rachunków za wodę, co może być ważne dla domowego budżetu w czasach wysokiej inflacji i szybko rosnących cen. Pozyskaną w ten sposób wodę często wykorzystuje się też do podlewania ogrodu oraz mycia samochodu. Wyposażeniem studni jest pompa głębinowa, a za jej poprawną pracę odpowiada także to, jak skutecznie się ją zabezpieczy przed zamuleniem. Funkcjonalną ochroną przed tym będzie siatka do filtra studni. Dowiedz się, dlaczego warto ją wybrać.
Siatka filtrująca do studni
Środowisko, w jakim pracuje pompa głębinowa, naraża ją na kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Przedostać się do niej mogą cząsteczki piasku, żwiru, muł oraz inne szczątki organiczne. Jeśli przenikną one do mechanizmu urządzenia, mogą doprowadzić do awarii. Wymiana poszczególnych części lub nawet całego sprzętu bywa na tyle kosztowna, że cała inwestycja w studnię głębinową może stać się nieopłacalna. Sposobem na zabezpieczenie urządzenia są siatki studniarskie. Ich zadaniem jest filtrowanie wody w taki sposób, aby do pompy nie dostawały się większe cząsteczki. Wszelkie zanieczyszczenia mają zatrzymać się właśnie na siatce, chroniąc tym samym mechanizm pompy.
Siatka studniarska – rodzaje
Na rynku dostępne są różnego rodzaju siatki – nie wszystkie z nich sprawdzą się jako filtr do studni. Należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. W Arpem Steel oferujemy produkty stworzone z poliamidu PA6. To materiał szeroko stosowany w przemyśle do produkcji części maszyn i akcesoriów do nich. Tworzy się z niego m.in. tuleje, łożyska czy koła zębate. Wykazuje dużą odporność na substancje chemiczne, a także oleje, tłuszcze i paliwa. Parametry te sprawiają, że doskonale nadaje się również do wytwarzania produktu, jakim jest siatka filtrująca do studni. Wyposażenie to skutecznie oprze się pleśni oraz innym czynnikom biologicznym, może również przetrwać w wodzie w niskich temperaturach. Jest także elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto sprawdzi się siatka na filtr do studni głębinowej o splocie holenderskim wykonana ze stali nierdzewnej AISI 304, a więc materiału przystosowanego do pracy w wilgotnych warunkach, niepodatnego na powstawanie rdzy. Zachowuje też swoje właściwości nawet w niskich temperaturach, co również jest bardzo istotne pod kątem montażu wyposażenia w studni.
Siatka studniarska - jak dobrać?
Jak dobrać siatkę studniarską? O tym decyduje przede wszystkim ilość splotów. Dostępne są modele SP 14, SP 16 oraz o splocie holenderskim. Wielkość oczek w tego rodzaju produktach określa się w mikronach, czyli tysięcznych częściach milimetra. Należy dopasować ten parametr do środowiska, w jakim pracuje pompa i zanieczyszczeń, jakie mogą się na niej osadzać. Ważne, aby sięgnąć po siatkę dedykowaną do filtrów studniarskich, ponieważ inne dostępne na rynku siatki mają zbyt duże rozmiary oczek i nie będą w stanie zatrzymać zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie.
Oferujemy produkty w odcinkach o konkretnych wymiarach, a także na metry. Dzięki temu każdy z klientów może sięgnąć po dokładnie taką ilość, jaka będzie potrzebna do zamontowania na pompie – nie musisz robić niepotrzebnego zapasu, a w razie potrzeby bez problemu domówisz potrzebny Ci odcinek siatki.
Polecane wpisy blogowe
Siatka stalowa nierdzewna w ochronie środowiska
Zalety i zastosowania siatek o splocie holenderskim