Wykorzystanie sita murarskiego do oczyszczenia piasku

Wykorzystanie sita murarskiego do oczyszczenia piasku

Przesiewanie piasku to jeden z ważniejszych procesów zachodzących w budownictwie czy też przy przetwarzaniu materiałów sypkich. Pozwala on nie tylko na usunięcie zanieczyszczeń i separację materiałów, ale także na późniejsze wykorzystanie surowca do innych celów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu narzędzi jest sito murarskie. Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować sito do przesiewania piachu oraz jak wybrać odpowiedni rozmiar oczek siatki.

Dlaczego piasek należy przesiewać? 

Przesiewanie piasku jest istotne z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z surowca – kamieni, korzeni roślin czy też organicznych resztek. Ma to duże znaczenie szczególnie w budownictwie, gdzie czystość materiału jest kluczowa dla jakości przygotowywanych z jego wykorzystaniem zapraw budowlanych czy też mas bitumicznych. Proces ten odgrywa niebagatelną rolę również w branży górniczej, wydobywczej czy też rolnictwie.

Sito do przesiewania piachu pomaga także uzyskać jednolitą granulację surowca. Czysty i jednolity piasek zapewnia lepszą przyczepność i spójność mieszanki betonowej czy też tynkarskiej, co przekłada się na wyższe parametry wytrzymałościowe gotowego produktu. Bez niego do mieszanki dostałyby się zbyt duże lub zbyt małe ziarna, które mogłyby bardzo negatywnie wpłynąć na ich trwałość. 

Przesiewanie piasku na budowie jest istotne z jeszcze jednego powodu. W przypadku prac wykończeniowych to właśnie ten proces zapobiega bowiem powstawaniu nierówności i plam na tynkowanej powierzchni. Dzięki temu powierzchnia jest pozbawiona wad estetycznych.

Zastosowanie sita murarskiego w procesie czyszczenia piasku 

Sita murarskie zastosowanie znajdują w wielu różnych gałęziach przemysłu. W budownictwie pomagają szybko i skutecznie przesiać piasek przed jego użyciem w betoniarce lub też podczas przygotowywania zaprawy murarskiej. W rolnictwie i ogrodnictwie stosowane są przede wszystkim do uzyskania odpowiednich parametrów jakościowych gleby. Niebagatelną rolę odgrywają również w procesie oczyszczania i przesiewania piasku, który ma zostać wykorzystany do budowy placu zabaw czy też boiska do sportów plażowych. 

Warto zaznaczyć, że sita do przesiewania piasku z powodzeniem zastosować można również do sortowania innych surowców budowlanych (żwiru, kamieni), a także do przesiewania ziemi czy też kompostu. To wyjątkowo uniwersalne produkty, które wykorzystywane są zarówno do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego. Należy jednak pamiętać, że aby mogły spełniać swoje funkcje, muszą być wykonane z trwałych, wytrzymałych materiałów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się sita stalowe, odporne na obciążenia mechaniczne i korozję. Produkty te zamówisz na naszej stronie internetowej!

Wybór oczka sita do piasku 

Zamawiając produkt, jakim jest siatka na sito do piasku, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale także na wielkość oczek. To właśnie ich wymiary w dużej mierze determinują bowiem zastosowanie sita. Przy jego wyborze warto przede wszystkim uwzględnić wielkość ziaren piasku oraz stopień jego zanieczyszczenia. Do przesiewania piasku drobnoziarnistego najlepiej sprawdzą się siatki o wielkości oczek nie większej niż 4mm. Takie wymiary pozwolą na uzyskanie jednorodnego materiału, który z powodzeniem może zostać wykorzystany do dalszej obróbki (np. do prac murarskich i betonowych). Jeżeli natomiast celem przesiania piasku jest oddzielenie go od zanieczyszczeń lub jest on gruboziarnisty, warto postawić na siatkę z oczkami o wymiarach około 10mm. Dodatkowo, jeśli piasek zawiera dużo zanieczyszczeń, najlepiej będzie na pierwsze przesiewanie wybrać sito z większymi oczkami, a następnie użyć sita o mniejszych oczkach do końcowej filtracji.

Niezależnie od tego, w jakim celu masz zamiar wykorzystać sito murarskie do przesiewania piasku, w sklepie Arpem Steel z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!