Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?

Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?

Trzymanie ptaków w niewoli przez człowieka nie jest czymś nadzwyczajnym i rzadko spotykanym. Niektóre gatunki ptaków hoduje się w celu późniejszego wykorzystania. Istnieją też azyle i inne ośrodki pomocy, gdzie trafiają zwierzęta ranne, niezdolne do samodzielnego życia w warunkach naturalnych. Stworzenie odpowiednich warunków dla ptactwa jest o tyle trudne w porównaniu do hodowli innych zwierząt, iż ptaki mają skrzydła i mogą poruszać się znacznie szybciej i swobodniej. W związku z tym niezbędne jest stworzenie odpowiedniej woliery. Do tego z kolei potrzebować będziesz siatki do budowy wolier . Podpowiadamy, jaką powinieneś wybrać.

Właściwości, które powinna posiadać siatka na woliery dla ptaków

Jaka siatka na woliery dla ptaków sprawdzi się najlepiej? To zależy od gatunku ptaków, które mają się tam znaleźć, otoczenia, w którym woliera będzie postawiona oraz jej wielkości. Przede wszystkim warto zadbać o odporność materiałów na warunki atmosferyczne. Z tego powodu siatka na woliery powinna posiadać właściwości antykorozyjne. Materiały, które w tym zakresie się sprawdzą, to przede wszystkim stal nierdzewna.

Dlaczego jest to tak ważne? Rdza spowodowałaby osłabienie konstrukcji, a w konsekwencji możliwość odpadnięcia poszczególnych jej elementów. To stwarzałoby możliwość dotarcia do środka lisom oraz innym zwierzętom polującym na ptactwo lub ucieczki zwierząt ze środka. Zardzewiała woliera dla ptaków mogłaby też zostać rozdziobana przez jej mieszkańców, a jej elementy mogłyby zaszkodzić zwierzakom, zalegając w ich układzie pokarmowym.

Woliera z siatki – najlepsza ochrona

Materiał musi być zarówno odporny na obciążenia, jak też elastyczny. Nie powinien być twardą, stalową klatką niczym z zoo dla najbardziej drapieżnych zwierząt – ważne, aby uginał się pod naporem dziobów i nóg ptasich, nie niszcząc się przy tym.

Jaką wybrać wielkość oczka siatki do budowy woliery?

Kolejnym bardzo istotnym parametrem dla funkcjonalności, jest wielkość oczek, jakie ma siatka na woliery dla ptaków. Tutaj wybór jest już ściśle uzależniony od rozmiaru osobników danego gatunku. Odpowiednia siatka na wolierę dla gołębi będzie mieć oczka o wymiarach ok. 20x20 mm. Dla większych ptaków oczka mogą być większe. Siatka do woliery dla papug lub kur może mieć oczka sięgające 25 mm. Nieodpowiednie dobranie tego wymiaru będzie stwarzać zagrożenie dla zwierząt. Istnieje ryzyko, że ptaki utkną i zranią się przy próbie wyjścia z ogrodzonego terenu. Gdy hodujesz gatunki drapieżne, zagrożenie powstanie również dla obserwatora – dziób takiego ptaka może być bardzo ostry i spowodować poważne obrażenia ciała.

Oprócz tego ważna jest też po prostu wygoda hodowcy lub innych obserwatorów zwierząt. Konieczne jest doglądanie posiadanych osobników – oczywiście nie tylko w celach czysto rozrywkowych, ale także dla bezpieczeństwa podopiecznych. Musisz mieć możliwość sprawdzenia ich stanu zdrowia oraz zachowania bez wchodzenia do środka woliery – zbyt gęste oczka siatki uniemożliwiłyby to.

Siatka zgrzewana wśród wielu swoich zastosowań sprawdzi się też właśnie przy pracy z ptakami. Jeżeli jesteś hodowcą, pasjonatem tych zwierząt lub właścicielem przytułku czy innego punktu pomocy, z pewnością warto wykorzystać te produkty do stworzenia profesjonalnej oraz bezpiecznej dla zwierząt i obserwatorów woliery.