Jak wybrać odpowiedni drut pszczelarski?

Jak wybrać odpowiedni drut pszczelarski?

Pszczelarstwo czyli hodowla pszczół jest wymagającym zajęciem, które wymaga całorocznej pracy. Szacuje się, że z jednej rodziny owadów można pozyskać rocznie nawet do 10 kg miodu i 1 kg wosku. Pszczoła miodna zasiedla praktycznie wszystkie ekosystemy, oprócz miejsc za kołami podbiegunowymi (ze względu na brak roślin pyłkodajnych). Utrzymywane są w ulach. Pasieki mogą liczyć nawet po kilkadziesiąt sztuk. By móc zajmować się tym rzemiosłem, oprócz odpowiedniej wiedzy, niezbędne jest dedykowane wyposażenie – nie tylko ule, ale także odpowiednie podstawki, ramki, drut ze stali nierdzewnej, podkurzacz, podkarmiaczki, dłuto pasieczne, szczotka do omiatania pszczół, pojemniki na miód i miodarka. Nie może zabraknąć również odzieży ochronnej!

Drut pszczelarski

Wielu pszczelarzy zastanawia się jaki powinien być pszczelarski drut? Nierdzewny , elastyczny, odporny na działanie wilgoci oraz kwasów. Powinien także dobrze przewodzić ciepło w trakcie wtapiania go w węzę oraz stosunkowo szybko stygnąć. Drut musi być również wytrzymały, by utrzymać ciężar wosku i miodu. Zanim wybierzesz szpulę, warto sprawdzić, ile kilogramów będzie w stanie utrzymać materiał. Waga plastra w ramce może się wahać do nawet 3,5 kg.

Drut do ramek pszczelich – co warto wiedzieć?

Ramka pszczelarska służy jako obudowa plastra pszczelego. Wykonuje się je najczęściej z tworzywa sztucznego lub drewna. Element z góry jest zazwyczaj szerszy i ma elementy, które umożliwiają zawieszenie jej w ulu. W ramce montuje się również drut pszczelarski, na którym mocowana jest węza, czyli „szablon” z komórkami w kształcie pszczelego plastra. Wykonana jest najczęściej z wosku. Dzięki temu plastry miodu mają regularny kształt i określoną wielkość. Kształt ramki różni się w zależności od wielkości ula. Wielu pszczelarzy zastanawia się, jaki drut do ramek pszczelich wybrać. Co do zasady powinien być odporny na naprężenia, trwały i kwasoodporny. Zanim zamówisz materiał, sprawdź, czy wybrany drut pszczelarski do ramek jest dedykowany do tego rzemiosła.

Drut ze stali nierdzewnej czy ocynkowany?

Niektórzy pszczelarze preferują druty pszczelarskie z warstwą cynku, inni stawiają na rozwiązania ze stali nierdzewnej. W zależności od wielkości pasieki, co roku pszczelarze wprawiają nawet kilka tysięcy ramek. W przypadku ocynkowanego modelu, który spełni swoje zadanie, problematyczne może być czernienie od kwasu octowego, mrówkowego czy mlekowego. Tych substancji najczęściej używa się w przypadku chorób pszczół, jak na przykład warroza czy nosemoza. Można jednak temu zapobiec, stosując na przykład siarkę w walce z motylicą. To nieco tańsze rozwiązanie niż drut pszczelarski nierdzewny ze staliTen z kolei jest wytrzymały i odporny na działanie różnych substancji. Z powodzeniem go odwiniesz czy uciągniesz. Wielu pszczelarzy decyduje się na drut nierdzewny 4 mm, który nie traci na elastyczności, a jednocześnie wolno się nagrzewa i szybko stygnie, dzięki czemu w trakcie wtapiania nie uszkodzisz węzy. Z kolei grubszy drut nierdzewny 5 mm dobrze obudowuje dół i górę większych ramek. Cena różni się w zależności od średnicy, rodzaju materiału czy wagi.

Wybierz odpowiedni drut do węzy!

Dobrze dobrane druty pszczelarskie nierdzewne gwarantują stabilizację całego arkusza węzy. Dzięki temu pszczoły mogą budować plaster szybciej. Dobrej jakości, wytrzymały i stabilny drut do węzy pozwala przyspieszyć żmudną pracę. Po rozgrzaniu topi węzę i pozwala na sprawne mocowanie do ramki. Bez niego nie można przymocować elementu. Wybór pomiędzy ocynkowanym, a nierdzewnym jest indywidualną kwestią każdego pszczelarza – jeżeli jednak szukasz wysokiej jakości, trwałego rozwiązania postaw na produkt ze stali nierdzewnej z gatunku AISI 304 o wybranej przez siebie grubości.